Recykling szczotek węglowych to zagadnienie, któremu warto przyjrzeć się bliżej. Możliwość odzyskiwania elementów węglowych stanowi potencjał do dalszej obróbki surowca, których chociaż znany od zamierzchłych czasów, stale znajduje nowe zastosowania. Przykładem może być styropian grafitowy, który w swojej strukturze zawiera właśnie elementy grafitu, jednej z odmian węgla kamiennego.

Istota recyklingu szczotek grafitowych na większą skalę

W jednym silniku znajduje się zazwyczaj od 2 do 8 elektroszczotek. Wielkie maszyny przemysłowe mogą mieć natomiast do 10 elektroszczotek, które po wymontowaniu mogą zostać poddane recyklingowi.

1. Dlaczego recykling szczotek grafitowych jest tak istotny?

Zużyte szczotki węglowe zalicza się do elektroodpadów, a ich nieodpowiednie składowanie lub zostawianie w kontenerach zbiorczych albo na wysypiskach śmieci jest wbrew zasadom ekologii oraz szeroko pojętego recyklingu. Przydatność takich szczotek do przetworzenia oraz ponownego użycia otrzymanego granulatu sprawia, że jest to popularna forma postępowania z tymi częściami zamiennymi.

2. Jak wartościowy jest surowiec wtórny do ponownego stworzenia szczotek?

Bez względu na poziom zużycia szczotek, są one odpowiednie do przemielenia w specjalnym młynku oraz ponownego użycia. To co wcześniej było jedynie odpadem, staje się pełnowartościowym materiałem, z którego można między innymi formować duże płyty służące docelowo do wycinania nowych szczotek.

3. Jakie rodzaje szczotek tworzonych na bazie węgla podlegają odzyskowi i przetwarzaniu?

Mogą to być zarówno części zbudowane z jednego surowca, czyli węgla/grafitu, jak też z domieszką metali, między innymi miedzi. Również w przypadku linek i końcówek, zazwyczaj miedzianych, lecz nieraz wykonanych z innych metali lub stopów. Odpowiednia segregacja oraz rozdzielanie ręczne poszczególnych elementów pozwala na precyzyjne przygotowanie do dalszych działań.

4. Dlaczego ponowne wykorzystanie szczotek węglowych jest rozsądnym działaniem?

Zgodnie z informacją z punktu 2., nie ma przeciwwskazań, aby ponownie z otrzymanego tworzywa wykonać nowe szczotki węglowe. Tak jak w przypadku oryginalnych części zamiennych będzie wtedy pewność, że zachowają one swoje pierwotne właściwości, a ich zastosowanie będzie miało wyłącznie pozytywny wpływ na działanie silnika i całej maszyny.

5. Jakie są praktyczne zastosowania szczotek węglowych po recyklingu?

Gotowy produkt porecyklingowy do wykonania nowych szczotek to główne założenie działań, mających na celu odzyskanie surowców wtórnych. Nowe elementy, po wcześniejszym precyzyjnym wykonaniu przez odpowiednie zakłady, spełniają swoją rolę zarówno w niewielkich silnikowych sprzętach AGD, jak i w potężnych maszynach przemysłowych.

Recykling i tworzenie nowych szczotek węglowych nadal popularnym rozwiązaniem

Znane oraz stosowane są już silniki bezszczotkowe, zasilane prądem stałym, z elektrycznie sterowanym komutatorem. W takich silnikach magnesy znajdują się na wirniku, więc zasada działania całości jest nieco inna niż w silnikach tradycyjnych. Napęd bezszczotkowy występować może między innymi w odtwarzaczach CD oraz DVD, jest charakterystyczny także dla samochodów hybrydowych oraz segway’ów, czyli pojazdów o napędzie elektrycznym.

Niemniej jednak poza powyższymi i kilkoma innymi wyjątkami, użycie szczotek węglowych jest powszechne, a zatem aktualna jest też potrzeba ich recyklingu. Powtórne wykorzystanie zbędnych z pozoru surowców i przekształcanie tych surowców w nowe przedmioty nie jest nową opcją, natomiast nadal wymaga kampanii edukacyjnych oraz dodatkowych działań, aby świadomość społeczeństwa stale wzrastała w kwestii dbania o własne środowisko w każdym pokoleniu. Zwiększyć to może świadomość, jak ważne jest korzystanie z możliwości oddawania urządzeń do recyklingu.

Najnowsze wpisy